Jiguno
Gdy przybyłemu do Kraju Kwitnącej Wiśni rodakowi Fandorina rodzi się upośledzona córka, ten przywdziewa habit buddyjskiego mnicha. Wstępuje do klasztoru i tylko raz w tygodniu składa mu wizytę żona Satoko. Któregoś dnia, po przygotowaniu mężowi kąpieli, Satoko spotyka na swej drodze bezgłowego mnicha Jiguno i traci przytomność. Po odzyskaniu świadomości widzi, że martwe ciało jej męża leży w lodowatej wodzie, a na szyi widnieją ślady po ukąszeniu. Japońska legenda głosi, że Jiguno to Pająk Śmierci, który wysysa z ludzi życie. Jednak Erast Fandorin nie wierzy w siły nadprzyrodzone i postanawia rozwikłać zagadkę śmierci Rosjanina w Japonii.
Table - talk
Podczas towarzyskiej herbatki Fandorin poznaje opowieść o dwóch siostrach, odciętych od nastoletnich radości życia przez zaborczego ojca. Polińka i Aniuta prowadzą monotonne i nudne życie, pozbawione radości jaką mogłyby czerpać z wizyt lokalnych kawalerów. Sytuacja ulega zmianie gdy w ich rezydencji pojawia się przystojny architekt Renard. Polińce udaje się skraść serce młodzieńca. Zazdrosna Aniuta zdradza siostrę i donosi tacie o jej romansie z architektem. Ojciec wpada w furię, córki zamyka w pokoju, a kawalera odprawia następnego dnia z samego rana. Po wyjeździe Renarda wszystkich ogarnia zdziwienie gdy odkrywają, że z pokoju zniknęła Polińka. Nie ma jakichkolwiek śladów ucieczki. Pozostaje Aniuta, która nie jest już taka jak dawniej. Nikt prócz Erasta Pietrowicza nie przypuszcza do jakich niesamowitych zdarzeń doszło w rezydencji.
Z życia wiórów
Giną trzy osoby pracujące w tej samej kompanii kolejowej Von Mack i Synowie: założyciel Leonard von Mack, jego sekretarz Stern oraz sprzątacz Krupiennikow. Prawdopodobnie morderca zakradł się do gabinetu Leonarda i wsypał truciznę do jego herbaty, którą wypił nie tylko on, ale także jego sekretarz, resztkami zaś raczył się sprzątacz. Fandorin w przebraniu praktykanta zajmuje miejsce przy gabinecie nowego prezesa kompanii, którym jest jeden z trzech synów von Macka. Przenikając do świata pracowników, Erast próbuje odpowiedzieć na pytanie kto jest mordercą: stary i cichy kancelista, nerwowy i kłótliwy remingtonista (od marki używanej maszyny do pisania), niepiśmienny kamerdyner Fiedoł Fiedotowicz, zniewieściały Taisij Zausiencewe, głupiutka kucharka Musia, śliczna Mawra - była narzeczona sekretarza Sterna, a może świeżo upieczony prezes Siergiej Leonardowicz. Fandorin z pewnością przyjrzy się też konkurencyjnej firmie.
Nefrytowy różaniec
Na balu Erast wysłuchuje opowieści o dziwnym zabójstwie ubogiego handlarza antykami, któremu nic nie skradziono. Fandorin podejmuje się rozwikłania zagadki. Przeszukując sklep starca odkrywa skrytkę, w której odnajduje cenny chiński nefrytowy różaniec. Prowadząc śledztwo udaje się do chińskiej dzielnicy, gdzie traci kontakt z rzeczywistością paląc po raz pierwszy w życiu opium. W tym czasie ktoś kradnie różaniec. Dzięki Masie (swemu japońskiemu pomocnikowi) i policjantowi udaje mu się schwytać złodzieja. Jednak niespodziewanie pojawia się tajemnicza postać znająca wschodnie sztuki walki i pragnąca zdobyć nefrytowy różaniec. Kim okaże się zamaskowany złoczyńca?
Skarpeja Baskakowów
Fandorin wysyła swojego pomocnika Anisija do powiatu parichińskiego, gdzie wśród lokalnej ludności postrach budzi olbrzymi gad podobny do anakondy. Jego ofiarą pada stara, bezdzietna Baskakowa. Rodzinna legenda głosi, że po ostatniego z rodu Baskaków przyjdzie wąż. Dom dziedziczy przybrana córka, Warwara Iljiniczna. Należy wspomnieć, że teren, na którym leży posiadłość, jest gruntem, który chętnie wykupią dwaj milionerzy chcąc na nim pobudować domki letniskowe. Podczas obecności Anisija dochodzi do śmierci Warwary i pewnego starca. Czy pomocnikowi uda się samodzielnie rozwikłać zagadkę? Czy wąż istnieje naprawdę? Zaskakujące przeniesienie Psa Baskervillów w rosyjskie realia.
Jedna dziesiąta procenta
Na polowaniu z ręki młodego bogacza Kulebiakina ginie książę Borowski. Wszystko wygląda na wypadek, do czasu pojawienia się świadka, który widział, że Kulebiakin zabił z premedytacją. Fandorin bada również sprawę śmierci ojca Kulebiakina, po którym syn odziedziczył pokaźny majątek. Erast ma nadzieję, że rzuci to nieco światła na zabójstwo księcia.
Herbatka w Bristolu
Fandorin zmuszony jest opuścić ojczyznę i udaje się do Anglii. Szukając mieszkania trafia pod dach starszej panny Palmer (czyżby anagram Marple?). W sąsiedztwie mieszka schorowany lord Berkeley, poruszający się na wózku, zawsze w towarzystwie opiekuna. Ma on niewdzięczną, zachłanną rodzinę. Pewnego dnia staruszek i rodzinne klejnoty znikają. Panna Palmer i Erast Pietrowicz postanawiają go odszukać. Jak się okaże nie jest to zwykłe zniknięcie chorego na umyśle lorda Berkeleya.
Dolina marzeń
Tym razem Erast Fandorin przebywa w Ameryce. Jego sława dociera aż na Dziki Zachód, dokąd udaje się w celu rozwiązania kolejnej tajemnicy. Pomocy Erasta potrzebuje jego rodak, pułkownik Star, opiekun doliny Dream Valley (przypomna się Sleepy Hollow Irvinga), w której osiedlili się rosyjscy emigranci tworząc komunę Promień Światła. W tej małej społeczności mężczyźni pracują, a kobiety zajmują się domami. Nie istnieją wśród nich związki małżeńskie, każda kobieta może utrzymywać intymne kontakty z każdym mężczyzną, a ich dzieci wychowują się razem i mają wielu ojców oraz wiele matek. Ich spokój zakłóca gang Czarnych Chust. Natomiast grupę celestianów czyli odłam mormonów, którzy nie odrzucili wielożeństwa i zamieszkali na terenie Dream Valley, najeżdża Jeździec bez Głowy. Zadaniem Fandorina jest odkrycie tożsamości Czarnych Chust oraz tajemniczego Jeźdźca.
Przed końcem świata
Erast ponownie znajduje się w Rosji. Nie mogąc przebywać w niej oficjalnie, używa fałszywego nazwiska Kuzniecow. Udaje się na daleką północ i pomaga statystykowi Alojzemu Kochanowskiemu w przeprowadzeniu spisu powszechnego. Podczas podróży towarzyszy im Masa, pomocnik Alojzego Kryżow, uratowany z opresji ojciec Wikientij i diakon Warnawa, psycholog Szeszulin, uriadnik Odincow, a w późniejszym okresie także bajarka Kiriłła i jej przewodniczka, dziewczynka Połkaszka. Spis nie jest rzeczą łatwą bowiem mają oni do czynienia z raskolnikami czyli zabobonnymi staroobrzędowcami, którzy w przybyciu rachmistrzów upatrują końca świata. Sprawa komplikuje się gdy w każdej wiosce, do której zawitają podróżni giną ludzie. Chcąc uratować się przed zbliżającą się Apokalipsą mieszkańcy schodzą do tzw. mim czyli podziemnych jam, w których się zamykają i czekają na śmierć w wyniku uduszenia. Każda zmarła w ten sposób rodzina pozostawia list o takiej samej treści. Fandorin podejrzewa, że ktoś namawia ludzi do samobójstwa.
Uwięziona w wieży, czyli krótka, lecz piękna droga trzech mądrych
To opowiadanie jest wielką przyjemną niespodzianką. Boris Akunin przedstawia w niej nie tylko dalsze losy Erasta Fandorina ale wplata w nie także Sherlocka Holmesa i Arsene'a Lupina. Opowieść ta składa się z zapisków prowadzonych przez doktora Watsona i Japończyka Masę. Właściciel francuskiego zamku, pan des Essarts dostaje list od znanego złoczyńcy Lupina, w którym ten informuje, iż w zamku znajduje się bomba. Jeśli des Essarts nie odda Lupinowi swoich wszystkich oszczędności, o północy budowla wyleci w powietrze. Sytuacja jest niezwykle delikatna bowiem w wieży o ciasnym wejściu leży ze złamanym kręgosłupem Eugenie, córka właściciela posiadłości. Opiekujący się nią doktor Lebrun nie zezwala na przeniesienie dziewczyny bowiem wtedy mogłoby dojść do paraliżu i Eugeniea byłaby pozbawiona władzy w kończynach do końca swoich dni. Mając niewiele czasu, troskliwy ojciec sprowadza Erasta Fandorina oraz Sherlocka Holmesa aby mieć większe szanse na wykrycie groźnego ładunku. Każdy z nich działając na własną rękę próbuje odnaleźć bombę oraz wpaść na ślad Lupina. Akunin oczarowuje przenikającą się dedukcją i rywalizacją tych dwóch sławnych detektywów. Trudno się zdecydować czy kibicować aroganckiemu Holmesowi czy dostojnemu Fandorinowi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz