expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

piątek, 10 października 2014

"Czarna topiel" Joyce Carol Oates


18 lipca 1969 roku samochodem jadą senator Stanów Zjednoczonych Edward Kennedy (brat zamordowanego kilka lat wcześniej JFK) i młoda Mary Jo Kopechne. W wyniku wypadku kobieta ginie, co sprawia, że kariera polityczna Kennedy'ego przechodzi załamanie. Joyce Carol Oates, autorka "Czarnej topieli", nawiązuje do tego tragicznego zdarzenia w swojej książce. Nie jest to tylko i wyłącznie opowieść o nieszczęśliwym wypadku. Autorka nie pozostawia złudzeń co do traktowania atrakcyjnych kobiet przez polityków i pokazuje, że są one, mimo roztaczanej wokół nich  romantycznej aury, niczym więcej niż przedmiotami. 

"Wypożyczona toyota, którą senator prowadził tak energicznie i niecierpliwie, pędziła po piaszczystej, nieznanej drodze, pokonując łuki zakrętów zawrotnym, ślizgowym ruchem, a potem, zupełnie bez ostrzeżenia, wóz wypadł z drogi, przewrócił się na stronę pasażera i gwałtownie zatonął w czarnej, rwącej toni."

Uwięziona w samochodzie kobieta powraca myślami do niedawnych wydarzeń, podczas których poznała senatora. Wracając pamięcią do ostatnich dni i godzin, dziewczyna przywołuje najdrobniejsze nawet wspomnienia, kończąc za każdym razem w gęstej, ciemnej mazi brudnego bajora. Styl zastosowany przez Joyce Carol Oates intryguje ale i frustruje, powodując uczucie zmęczenia - być może zamierzenie, bowiem czułam się tak jakby czarna topiel powoli pochłaniała i mnie. 

Niewątpliwie jest jeszcze jeden ważny aspekt tej książki - prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Senator pije, siada do auta z zapasem drinków, a zauroczona nim kobieta, pragnąca spędzić z nim upojną noc i kolejne dni, zapomina o grożącym niebezpieczeństwie i bezmyślnie zajmuje miejsce pasażera. Taka jazda może zakończyć się tylko w jeden sposób - ginie młoda, niewinna dziewczyna, na którą tyle jeszcze w życiu czekało, z pewnością również niejeden romans. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz