expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

wtorek, 30 września 2014

"Zuzia śpi w przedszkolu" Liane Schneider, Eva Wenzel-Burger


Zuzia z serii Mądra Mysz wydawnictwa Media Rodzina jest jedną z ulubionych bohaterek mojej córki. Gdy tylko w bibliotece pojawiły się nowe egzemplarze przygód Zuzi, Ola od razu po nie sięgnęła. Dla tych, którzy jeszcze nie znają Zuzi, wspomnę, że jest to kilkuletnia rezolutna dziewczynka, będąca lekkim urwisem tak jak każde dziecko. Otaczający świat bardzo ją interesuje, przez co często wpada w tarapaty... Warto wspomnieć, że książeczki o Zuzi to nie tylko sympatyczne opowieści o małej dziewczynce. Każda z nich porusza ważny temat, dzięki czemu pełnią też funkcję edukacyjną. 

Gdy Ola wybrała z półki pozycję "Zuzia śpi w przedszkolu" zastanawiałam się czy to dobry wybór bo przecież w zerówce dzieci już nie śpią, a poza tym Ola w przedszkolu nigdy nie spała. Okazało się jednak, że o leżakowaniu tu nie przeczytamy, bowiem dzieci z przedszkola Zuzi będą w nim nocować. Przedszkolaków męczą różne pytania, na które cierpliwie odpowiada nauczycielka: "Laura chce wiedzieć, czy powinna przynieść ze sobą swoje łóżko. Kasia pyta, czy może przyjść z pluszowym misiem. Zuzia chciałaby zabrać kotka Mruczka, a Emil - kieszonkową latarkę." Zuzią targają sprzeczne uczucia - z jednej strony jest podekscytowana nową przygodą, lecz z drugiej obawia się nocować poza domem. Rodzice zapewniają ją, że gdy zajdzie taka potrzeba, przyjadą po nią nawet w środku nocy. Na szczęście nic takiego się nie wydarzyło. Przedszkolanki szykują dla dzieci szereg atrakcji: przygotowanie materacy i śpiworów na sali gimnastycznej, nocny spacer oraz ognisko z kiełbaskami. Nazajutrz Zuzia i jej koleżanka przeżywają jeszcze jedną nieprzewidzianą "atrakcję" ale jej już nie zdradzę i zainteresowanych odsyłam do książki :-)

"Zuzia śpi w przedszkolu" to oryginalny pomysł na oswojenie dziecka z myślą o nocowaniu poza domem, bez mamy i taty. Czytając o uczuciach towarzyszących Zuzi, nasza pociecha nauczy się nazywać własne emocje, które dochodzą do głosu gdy na horyzoncie pojawia się sytuacja wymagająca spania z dala od własnego łóżka i rodziców. Wykorzystajmy tę lekturę aby zmniejszyć dziecięce lęki i pokazać, że spanie poza domem może być świetną zabawą!


2 komentarze: