expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

poniedziałek, 16 września 2013

"Gambit turecki" Boris Akunin

 [...] gdyby wziąć oddanie Pieti, dodać sławę Sobolewa, nonszalancję Zurowa, 
talenty Charles'a i spojrzenie spod przymkniętych oczu Fandorina ... 
Chociaż nie, Erast Pietrowicz tu nie pasował, bo nawet mocno naciągając, 
nie dało się go zaliczyć do wielbicieli.

Pod koniec pierwszej części przygód Erast Fandorin ponosi ciężką duchową stratę i teraz próbuje leczyć zranione serce biorąc udział w wojnie rosyjsko - tureckiej. Spotykamy go na ziemi bułgarskiej, gdzie ratuje z opresji nowoczesną jak na XIX wiek damę - Warwarę Suworow, która odbywa daleką podróż, aby w sztabie wodza naczelnego odnaleźć swojego narzeczonego - szyfranta. Na wojnie kobiet, szczególnie pięknych, jest niewiele, nic więc dziwnego, że Warwara staje się ulubienicą rosyjskich żołnierzy i dziennikarzy wojennych. Nie dane jest jej nacieszyć się ukochanym Pietią, bowiem dość szybko zostaje on aresztowany za popełnione błędy. Rosjanie podejrzewają, że w ich szeregach kryje się zdrajca, bowiem ponoszą klęskę raz za razem. Do odnalezienia zdrajcy zostaje przydzielony Erast Fandorin, a jego pomocnicą zostaje Warwara, z czego żadne z nich nie jest zadowolone, gdyż nie zapałali do siebie zbytnią sympatią. 
Czytelnikowi, tak samo jak Warwarze, wydaje się, że Fandorin tylko siedzi i nic nie robi, gdy tym czasem jego umysł dokonuje analizy wszelkich śladów i nieoczywistych poszlak. Erast dojrzał, można powiedzieć, że zbyt szybko , wręcz postarzał się zarówno fizycznie jak i duchowo, mimo przeżytych zaledwie dwudziestu jeden wiosen. Nad detektywem przez całą powieść ciąży "duch" zabitej ukochanej, co powoduje, że Erast jawi się jako bohater wyciszony, spokojny, małomówny i niedostępny. 
Gdy z pola widzenia znika Pietia, o względy Warieńki zaczynają zabiegać korespondenci wojenni d'Evrait i McLaughlin, hrabia Zurow oraz generał Sobolew. Młoda kobieta czuje się wyjątkowo dobrze w towarzystwie mężczyzn, ich komplementy ją cieszą i zachęcają do dalszych delikatnych flirtów. Czy uda jej się dochować wierności narzeczonemu? Czy nieudana próba samobójcza Pieti i jego późniejsze zdystansowane zachowanie względem Warwary spowodują ochłodzenie jej uczuć? Czy ulegnie ona urokowi wojskowych i pozwoli porzucić jednemu z nich dla niej swą żonę? Fandorin, rzecz jasna, rozwikła zagadkę, ale faworyzowany przeze mnie wielbiciel Warieńki poniesie sromotną klęskę.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz