expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

poniedziałek, 5 sierpnia 2013

"Ślepa wierzba i śpiąca kobieta" - Haruki Murakami, zbiór opowiadań

To moja pierwsza książka Haruki Murakamiego. Jest to zbiór 24 opowiadań o ludziach, ich życiu, sekretach, miłości... Wydarzenia rozgrywają się nie tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni, ale także we Włoszech, Grecji czy na biegunie południowym. Czytając nie poczułam atmosfery Japonii, tak jak podczas lektury opowiadań Amelie Nothomb, jedynie coś w rodzaju lekkiego japońskiego oddechu. Książka zdaje się być bardziej uniwersalna, a jej ducha przywołać można w dowolnym miejscu na Ziemi. 

          
Ale ponieważ możesz wyrazić tylko jedno życzenie, dobrze, dobrze się zastanów. - 'Jej urodziny'

Oto opowieść o japońskiej kelnerce, która w dniu swoich dwudziestych urodzin (próg dorosłości w Japonii) musi zastąpić chorą koleżankę w pracy. Taka informacja z pewnością nikogo nie nastroiłaby pozytywnie, jednak w wyniku pewnego zbiegu okoliczności jubilatce trafi się jedyna w życiu szansa na otrzymanie takiego prezentu o jakim tylko zamarzy. 


Chyba nie ma na tym świecie nic bardziej przerażającego dla człowieka niż on sam. - 'Lustro'
                                                                                                                                      
Do obowiązków stróża w japońskim gimnazjum należy nocny obchód szkoły - mężczyzna nie boi się, nigdy nie miał do czynienia ze zjawami, duchami czy innymi zjawiskami paranormalnymi. Jednak to, co go spotka podczas jednego z obchodów spowoduje, że usunie on wszystkie lustra ze swojego domu.


Ja też nigdy w życiu nie widziałem perkozka, lecz nie przyszło mi do głowy żadne inne stworzenie na osiem liter zaczynające się na "p". - 'Perkozek'
                                                                                                                     
Bezimienny 22-letni bohater idzie na rozmowę o pracę po otrzymaniu kartki o następującej treści:
Proszę iść prosto korytarzem. Na końcu będą drzwi. Dość szybko młody mężczyzna przekona się, że droga do zdobycia pracy wcale nie jest taka prosta - wręcz przeciwnie, czyha na niej wiele absurdalnych przeszkód.


... boimy się w życiu nie samego strachu. Najbardziej przerażające jest odwrócenie się do tego strachu tyłem i zamknięcie oczu. - 'Siódmy mężczyzna'
                                                                                                  
To smutna opowieść o śmierci chłopca, którego zabrała fala tajfunu. Jego przyjaciel obecny z nim na plaży przez długie lata obwinia się za tę niepotrzebną śmierć, której mogłoby nie być gdyby szybciej zareagował. Wyrzuty sumienia, nocne koszmary, strach - tak wygląda życie dorosłego mężczyzny. Czy uda mu się odzyskać wewnętrzny spokój?

W pozostałych opowiadaniach przeczytamy m. in. o: kotach ludojadach, miłości mężczyzny do kobiety uzależnionej od kupowania pięknych ubrań, nieskonsumowanym związku dwojga kochających i pożądających się ludzi, lodowatym mężczyźnie, małpie, która kradła coś, bez czego człowiek nie może być do końca sobą. 

Czytając Murakamiego wpada się w trochę nostalgiczny nastrój, zadumę nad sobą i światem. Ponieważ większość bohaterów jest bezimienna to bez trudu można w nich odnaleźć siebie lub patrzeć na historie przedstawionych ludzi jak na uniwersalne opowieści , w których kryją się, w sposób bardziej lub mniej oczywisty, mądrości życiowe. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz