expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

poniedziałek, 17 czerwca 2013

"Niemiecki taniec" Maria Nurowska

"Ulice Monachium w Sylwestra 2000 roku. Pośród tłumu witającego nowe stulecie Eliza von Saarow, jedna z bohaterek powieści, wraca myślami do czasów młodości spędzonej na Pomorzu. Pozostawiła tam ruiny rodowej siedziby, groby przodków i wielką miłość swojego życia.Druga z bohaterek, misjonarka Marianna von Saarow, umiera w Afryce zarażona AIDS.Od czasów wojny i tułaczki te dwie kobiety dzieli rodzinna tajemnica. Czy znajdą w sobie odwagę, aby u schyłku życia się z nią zmierzyć?"

Eliza von Saarow wysyła do Afryki swojego młodego sekretarza Vaclava, który ma za zadanie nagrać wspomnienia jej szwagierki Marianny. "- Afryka sama się upomni o pana..." - mówi do Vaclava zakonnica z afrykańskiej misji i tak też się stanie. Afryka doświadczy tego młodego człowieka zarówno w sposób pozytywny jak i negatywny. Poznajemy Afrykę, z którą większość z nas nie chciałaby mieć do czynienia. Nurowska porusza temat katolicyzmu na Czarnym Lądzie, poprzez bunt misjonarki Marianny ukazuje ogromną przepaść między nauką Kościoła a codziennym życiem Afrykańczyków.

"M.E. [Marianna]:  Jego [papieża] Bóg nie lubi kobiet, z najpiękniejszej sprawy, jaką jest macierzyństwo, uczynił piekło... ten nakaz rodzenia jest takim samym błędem jak inkwizycja!
V.P.[Vaclav]: Więc dlaczego matka nie opuściła Kościoła?
M.E.: Służę Bogu i ludziom... nie papieżowi!
V.P.: Ale papież tylko pilnuje, aby prawo boskie było przestrzegane. Mówiliśmy już o tym.
M.E.: Prawo boskie nakazuje przede wszystkim strzec życia poczętego, a wiele kobiet oddaje swoje życie zbyt wcześnie, umierają w połogu, rodzą dzieci zarażone AIDS... krew afrykańskich położnic jest zatruta...
V.P.: W jakimś stopniu...
M.E.: W stopniu zatrważającym, kilkanaście moich uczennic, położnych już nie żyje, zaraziły się AIDS, odbierając porody... ja też się zaraziłam..."

W książce teraźniejszość przeplata się z przeszłością, poznajemy dzieje rodu von Saarow, jego upadek po klęsce Hitlera, przeczytamy o dramatycznych wysiedleniach Niemców z ziem odzyskanych, o zemście Polaków na obywatelach niemieckich. W te wydarzenia wplątana będzie miłość, macierzyństwo i odrzucenie.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz